Şifremi Unuttum

The Cloud Door Erotik Film izle

^02BE3E433BA71DEF28A312027638278E97917FE5E0D3F33A28^pimgpsh_fullsize_distr
Kalan Süre :
Reklamı Geç

Yorum yapılmamış

The Cloud Door Erotik Film izle

In an ancient castle in Rajasthan the King overhears the parrot in its cage whispering erotic descriptions to his young daughter Princess Kurangi. Enraged, he pulls out a knife and attacks the cage. Kurangi defends the bird by arguing that its speech is all learnt. Young women descend into the waters of a pool. Kurangi clutches the green parrot with its long tail against her bosom. Her clothes fall on the steps as she enters the waters with the parrot. The bird suddenly spreads its wings and flies off travelling over the mountain top to a far place.
The parrot has been captured by a bird catcher. When Ratnasen passes by its cage, he is startled to hear the parrot speak his love’s name: “Kurangi”
If Ratnasen would free the parrot from his sleepy master, it would be willing to show him the way to the palace and lead him through the secret passages to Kurangi’s chamber. The two reach the palace and the bird flies off to tell Kurangi of her lover’s approach. Ratnasen scales the tower to finally reach her chamber in the clouds and spend a night of’ love. THE CLOUD DOOR has been adapted from three sources: Bhasa’s Sanskrit play ” Aimaraka “(5th-7th century) Malik Mohammed Jayasi’s Sufi epic love poem ” Padmavat ” (13th century) and the erotic Indian tales “Suksaptiti” (writer unknown).

Mani Kaul – Director
Born in Rajasthan in 1944 Mani Kaul studied arts at the University of Rajasthan before enrolling at the Film Institute of India. He is greatly influenced by Indian classical music as well as early Sanskrit texts. In 1969 came his breakthrough with USKI ROTI (Our Daily Bread) and his recent Dostoievsky adaptation THE IDIOT was presented at the New York Film Festival. A Jawaharlal Nehru Fellow, he has had retrospective shows of his films at Rotterdam, Pesaro. Berlin and Paris. (Ziegler Film)

Yorum YapBenzer Filmler

Bedava film izle

Film siteleri, güncel filmleri, en popüler filmleri HD kalitede, donmadan ve erişim kolaylığı sağlayarak izlenmesine olanak sağlaması amacıyla oluşturulmuş web siteleridir. Ne yazık ki yukarıda belirtilen işlemler profesyonel bir gurup ve birçok ekipman gerektirdiğinden indirmeden film izle vaadinde bulunan birçok web sitesi hüsranla sonuç vermektedir. Web sitemiz bu sektörde uzun süre hizmet vermiş olan personeller ve yöneticiler aracılığıyla ve kaliteli ekipmanlar ile kullanıcı kitlesine hizmet vermeye devam etmektedir. Güncellenen yapısı ile hiçbir şekilde geride kalmayacağınız bu web sitemizde istediğiniz tüm filmlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bir web sitesinde filmlerin donuyor olmasının büyük ölçüde internetinizle alakası yoktur. Bu donmanın en büyük etkeni web sitesinin kurulu olduğu sunuculardır. Sunucuların interneti yavaş ise veya sizin sitenize ayrılan internet yetmiyorsa elbette ki kullanıcı filmi izlerken donma yaşayacaktır. Web sitemizde bedava film izle ‘nin yanı sıra Full izle HD izle donmadan izle gibi tüm özellikleri de bulabileceksiniz. Sunucumuz çok hızlı bir internete sahip olduğundan izlediğiniz filmin görüntü kalitesini çok yüksek vermekteyiz. Tüm bunlarla birlikte web sitemizde bulunan kategori işlemleri işinde tecrübeli kişiler tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu sayede erişim kolaylığını yaşayacak, erotik film izlemek istiyorsanız web sitemizde erotik film izle yazıp istediğiniz birçok filme ulaşabileceksiniz. Şayet belirlediğiniz bir film yoksa bizim puanlama sistemine göre belirlemiş olduğumuz filmleri de izleyebilirsiniz.